0

Çanakkale savaşı ilginç bilgiler

submitted 3 sene ago by to Tarih
X
Share with:
Link: http://sesliharfler.com/canakkale-savasi-ilginc-bilgiler/

1. dünya savaşının en ağır geçtiği yerlerden birisi Çanakkale savaşıdır. Bu savaşın sonucu olarak ortalama, Anadolu’daki her 3 evin 1’inden şehit çıkmıştır.

Tam 100 yıl önce gerçekleşen Çanakkale zaferi Türk tarihi için en anlamlı, en özel, en gururlu günlerden birisidir.

Çanakkale Savaşı hakkında bilgi

Zaten gerileme döneminde olan Osmanlı Devleti, Trablusgarp ve Balkan savaşları sebebiyle arka arkaya ağır yenilgiler almış, toprak kaybederek sınırlarını iyice daraltmış, Avrupa’daki bütün topraklarını, saygınlığını ve gücünü yitirmişti. Bu durumu fırsat bilen itilaf devletleri (İngiltere, Fransa, Rusya), savaşa (Almanya’nın baskısı sonucu) Almanya’nın yanında katılan ve zaten tükenmekte olan Osmanlı Devletini saf dışı bırakmak, savaşta bir galibiyet alarak dünya çapındaki prestijini arttırmak için saldırmışlardır.

  • İngiltere ve Fransa zafer alınacağı konusunda kendinden o kadar emin olmuşlardır ki, daha savaş başlamadan, “İstanbul” için para basmaya başlamışlardır.
  • Çanakkale Savaşı esnasında, 1 metrekare alana binlerce bomba ve mermi düşmüştür.
  • Londra ve Paris merkezli bazı tur şirketleri İstanbul turları düzenlemeye başlamış, hatta daha savaş başlamamasına rağmen bilet satışına başlamıştır.
  • İstanbul Üniversitesi Tıp fakültesi, o yıl tüm öğrencilerini şehit verdiği için, hiç mezun çıkaramamıştır.
  • Savaş esnasında çok nadir olabilicek bir durum olan, 2 merminin birbirine havada çapışması durumu, bu savaş esnasında bir çok kez gerçekleşmiştir.

1 yıl süren bu savaş esnasında, yokluk sıkıntısı çeken Osmanlı Devleti, cephedeki askerlere kısıtlı yemek verebilmiştir.

Çanakkale savaşı ilginç bilgiler 2

Bazı söylentilere göre, cephedeki bomba, top ve mermi ihtiyacını gidermek için kadınlar ve çocuklarda, ortalama ağırlığı 200-300 kilo olan mermileri cepheye taşımış, kadınlar çocuklarının üstündeki battaniyeleri alıp, mermilerin yağmurdan ıslanmaması için kullanmışlardır.

Çanakkale savaşı ilginç bilgiler 3

18 mart Çanakkale Zaferi, peş peşe mağlubiyet alan devletin moralini yükseltmiş, halkın orduya güvenmesini sağlamış ve en önemlisi bu zafer sayesinde Türk Halkı, savaşın en zor cephesinde (Anafartalar) Grup Komutanı olarak görev alan Atatürk‘ü benimsemiştir. Bu zaferden dolayı kendisine Anafartalar Kahramanı ünvanını layık görülmüştür.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, bu zafer ile yeteneklerini ve neler yapabileceğini tüm dünyaya gösterebilmiş, halkının kendisine güvenmesini sağlamış, İstiklal Harbi’nin başlatmasına ön ayak olmuştur.

18 Mart şehitler gününde, bu toprakları koruyabilmek için hiç bir fedakarlıktan kaçınmayan şehitlerimizi, kahramanlarımızı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve şükranla anıyoruz.

“Çanakkale savaşı ilginç bilgiler” için bir cevap

Bir Cevap Yazın