0

SEO Nasıl Yapılır

submitted 5 sene ago by to Seo
X
Share with:
Link: http://sesliharfler.com/seo-nasil-yapilir/

Şuanda bulunduğumuz dönem SEO nun piyasa değerinin arttığı,  bilip bilmeyen herkesin ben seo’cuyum  dediği bir dönemdir. Öncelikle sizi bu konuda uyarmak isterim. Bilmeden yapılan bir seo çalışması, sitenizi google‘de yukarılara çıkartmak yerine, sitenizi daha da kötü durumlara sokacaktır.

SEO Nedir?

SEOSearch Engine Optimization kelimesinin baş harflerini almış olan, türkçesi arama motoru optimizasyonu dur. Seo Nedir sorusuna buradaki yazımı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Nasıl Bir SEO Yapmalıyım?

Şunu belirtmek isterim ki SEO dediğimiz olay 1 ya da 2 şeyden ibaret değildir. Google’nin devamlı algoritma değiştirmesi ve kimsenin henüz seo yapabilmek adına en geçerli durumları bilmemesidir.

Örneğin bundan çok değil, 2 sene öncesine kadar SEO dediğimizde çoğu lammer (Lammer: Bir işten anlamaz) kendini seocuyum diye tanıtan kişilerin başvurduğu tek yöntem vardı. Backlink paketleri, çöp sitelerde tanıtım, wiki yazıları vs. gibi…

Evet bir dönem gerçektende bu paketler bir şekilde iş görüyordu. Yani geçicide olsa sitenizi googlede yükseltiyordu…

Fakat günümüzde googlenin algoritması o kadar çok değişti ki. Artık bu tarz ;

3000 backlink – 5000 wiki tanıtımı – 1000 sözlük tanıtımı gibi paketlerin hiçbir yararı olmadığı gibi, sitenize de oldukça zarar verecektir.

Bunun nedeni çok açıktır. Google artık doğal yöntemlerle yapılan backlinkleri önemsiyor. İşin aslı google birçok şeyi önemsiyor.

20 liraya siteniz ilk sayfada garanti!

Bu tarz bir ilan görünce paniğe kapılmayın. Sakince klavyenizi masanın üstüne yavaşça bırakıp, emin adımlarla bir camın önüne gidip derin bir nefes alın. İnancınızı Köreltin!

Çünkü artık 20 liraya ilk sayfayı bırakın, sadece bulunduğunuz durumu daha da kötü yapmak için vereceksinizdir. Emin olun piyasada parmağı geçmeyen 5 tane, işini ciddiye alan seo firması ya vardır ya yoktur… Ve bu firmalarda 20 liraya seo yapmak değil, klavyenin bir tuşuna bile basmayacaktır…

Özellikle son dönemde artan sahte seo culara dikkat etmeniz gerekiyor. Sizi kandırmalarına asla izin vermeyin ve paranızı boş yere harcamayın…

Sözleşme Yapın

Dolandırıcı her zaman dolandırıcıdır. Yani bir sözleşme yapmak bile sizi her zaman kurtaramaz. Fakat seo anlaşması yaptığınız kişiyle yüzyüze görüşüp, varsa bir ofisine gidip, hazırda bir sözleşme yapacağınız sizin yararınıza olacaktır. Yaptığınız sözleşmeye dikkat etmenin yanında, mutlaka olumsuz bir sonuçta zararın karşılanması ve para iadesi maddesini eklemeyi unutmayın…

Zaten ne yaptığını bilen bir seocu bir işin yapılabilirliğini kontrol edip, olumsuz olsa dahi bunu size söyleyecektir.

Sizde SEO yapabilirsiniz

Evet. Aslında seo işinin temel mantığını anladıktan sonra, kendi seonuzu kendiniz bile yapabilirsiniz. Yukarıda ilk satırlarda size belirttiğim gibi SEO koca bir dünyadır. Yapılacak o kadar çok şey var ki. Bunlardan bazılarını açıklamaya çalışayım.

Google’yi Kandırmayın!

Öncelikle yapacağınız her işi seo için değil, sitenizin kolay erişebilirliği ve anlaşılabilir olması için yapın. Sakın ola ki google’yi kandırmaya çalışmayın. Çünkü google’yi bir yöntemini bulup kandırabilirsiniz. Fakat bu kalıcı olmayacaktır. Çok kısa bir sürede arama listelerinden tamamen kaybolabilirsiniz.

Özgün Olun!

İşin kilit noktası budur. Özgünlük… Sitenizin kod yapısı çok iyi olmayabilir. Sitenizin tasarımı mükemmel derecede olmayabilir. Fakat arama motorlarının en çok sevdiği şey yeni içeriğin eklenmesidir. Yeni ve özgün içeriğiniz her zaman kopya içerikten yüzlerce kat iyi olduğunu sakın unutmayın. Hatta 100 tane kopya içeriğiniz olacağına 1 tane özgün içerik olması hem seo hemde siteniz için çok daha fazla yararlı olacaktır. Bunu sakın unutmayın…

Güncel Olun!

Özgün olmak kilit noktasıysa, güncel olmakta bu işin anahtarıdır. Sitenizde yeni eklediğiniz tüm içerik (resimler dahil) güncel olmalıdır. Örneğin bir haber siteniz varsa ve siz 1 gün öncesinin haberlerini eklerseniz bu hiçbir işinize yaramayacaktır.

Title ve Meta lara Dikkat edin

Bir sitenin Title’si Kimlikteki Adı, meta description (açıklama) ve Meta Tag’lar (Etiketler) Soyadıdır.

Sitenizin kimliğinin oluşabilmesi için bunlar oldukça önem kazanmaktadır.

Title’ nizi seçerken iyice düşünün. Örneğin titlenize Haber Sitesi yazarsanız, düzgün içeriğiniz ve diğer durumlar pozitif olursa google “haber sitesi” aramalarında üst sıralara çıkarsınız. Tabi haber kelimesi oldukça rekabetli bir sözcüktür, bu yüzden de o kelimede yükselmek oldukça zordur. Bunu sadece örnek olarak görelim.

Abartmadan Backlink Alın

Bu işlem sadece yıllanmış siteler için geçerli olmalıdır. Yeni açılmış bir siteye kesinlikle bu durumu uygulamayın.

Evet şimdi paranın konuşma zamanı… Maddi gücünüz el verdikçe, hiti yüksek ve ziyaretçisi arama motorlarından olan siteleri gözleminize alın. Genelde iyi hitli ve güncel sitelerin PR (Page Rank) sayısıda yüksek olacaktır. Paranıza kıyıp yüksek prli, özgün ve en önemlisi sizinle aynı kategoride birkaç siteden backlink almak için anlaşma sağlayın. Ama sakın ola gidip yukarda belirttiğim 3000 backlink gibi saçma paketlerden satın almayın…

Backlink etkisini hemen göstermeyecektir. Alacağınız backlinkler de uzun süreli olmasına dikkat edin. Yani 1 aylık backlink in size hiçbir yararı olmadığı gibi, bazı durumlarda aynı şekilde sitenize zararı olacaktır. 1 yıllık backlink alırsanız iyi edeceksinizdir.

DMOZ’a kayıt olun!

En iyi backlink kaynaklarından biriside dmoz.org dur. Hemen bu siteye gidip siteniz için doğru kategoriye başvurmalısınız. Bende bir dmoz editörüyüm. Bu yüzden kayıt yaptırırken sitenizi en kısa ve öz şekilde açıklamasını yapmanız gerekiyor. Tüm kayıt alanlarını doldurduktan sonra artık iş, o kategori editörüne kalmış. Sitenizi girip inceleyecektir. Eğer belirli kuralları geçiyorsa sitenizi onaylayacak ve artık sizinde dmoz dan bir backlinkiniz olmuş olacaktır…

Tanıtımınızı Yapın

Evet gene belki paraya işimiz düşebilir. Günümüzde artık reklam oldukça pahalı ve hayatımızın heryerinde olan bir iş dalıdır. Eğer bir projeniz varsa forumlar gibi bedava platformlarda tanıtabilirsiniz. Fakat aynı tanıtımı hiti yüksek bloglarda da yapabilirsiniz. Tabiki bu çoğu blog bu işi paralı yapacaktır. Eğer maddi durumunuz el veriyorsa kesinlikle birkaç iyi blogda tanıtım yapmanızda fayda vardır…

W3 HTML Hatalarını Giderin

Bu siteye giderek sitenizdeki kod hatalarını görebilirsiniz. Burada çıkan sonuçlara göre sitenizi düzenlemeniz gerekiyor. Google hatasız kodlu olan siteleri her zaman daha çok sevecektir.

Google webmasters tool kaydınızı yapın

Google webmaster tools‘dan ücretsiz olarak sitenizin kaydını yaptırabilirsiniz. Burda sitemap ve bölge seçimi ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Bunları yaptım. Artık google sıralamasında yükselir miyim?

Evet yükseleceksiniz. Ama bu bir günde olmayacak. Yukarıdaki maddelerin en önemlisi sitenizin güncel ve özgün olmasıdır. Siteniz güncel ve özgün olduğu taktirde her zaman hak ettiği yeri bulacaktır.

Unutmayın!

Unutmayın ki başarılı olmak sadece çalışmaktan geçer. Sitenize zaman ayırmadığınız taktirde googlenin gözünde sitenizin değeri düşeceği için, arama motorlarında da aynı şekilde gerileyecektir.

Son Söz

Siz siz olun, bilmeden bir seo çalışması yapmayın. Bilmeden yapılan bir seo çalışmasının hiç bir yararı olmadığı gibi tamamen de sitenize zararı olacaktır. Ayrıca tanımadığınız, referansı olmayan ve ucuz yöntemlerle size vaadler veren kişilere ya da firmalara  itimat etmeyin. Bu kişilerin gözü sadece sizin paranızda dır. Ve tek yaptıkları şey sizi kandırmak için söyleyecekleri yüzlerce yalandır…

“SEO Nasıl Yapılır” için 2 cevap

      • 0

      Merhaba,

      Uçak bileti kelimesi oldukça zor bir kelimedir. Bu seo nun temel prensiplerini anlattım. Bu kadar zorlu ve güçlü rakipleri olan bir sektörde uçak bileti kelimesinde ilk sırada olmak, bir yatırım yapmadan mümkün değildir. Yatırımınız direk olarak siteniz üzerine olmalı. Uçak bileti sorgulaması veya satışına uygun bir site olmalı. Gelen ziyaretçilere cevap vermeli ve güçlü içeriği bulunmalı. Tabi bunların çoğu onbinlerce, belki yüzbinlerce dolarlık yatırım gerektiren durumlar… Umarım anlatabilmişimdir…

Bir Cevap Yazın